brzuch-odchudzanie

sposoby na piękny brzuch ...

Otyłość brzuszna

Otyłość brzuszna jest szczególnie groźnym rodzajem otyłości.
W otyłości brzusznej występuje większe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Częściej pojawiają się zaburzenia przemiany materii, prowadzące do nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej, cukrzycy i innych chorób układu krążenia.

Otyłość brzuszna jest współczesną epidemią, która dotyczy głównie krajów wysoko rozwiniętych.
Otyłość brzuszną rozpoznaje się, gdy obwód pasa jest większy niż 102 cm u mężczyzny i 88 cm u kobiety. Do określenia rozmieszczenia tkanki tłuszczowej wykorzystuje się również wskaźnik talia/ biodro (z angielskiego waist/hip ratio, w skrócie WHR). Oblicza się go dzieląc obwód mierzony w okolicy pasa przez obwód w okolicy bioder.

Wartość wskaźnika większa niż 1,0 u mężczyzn i 0,85 u kobiet świadczy o otyłości brzusznej.
Pacjenci z otyłością brzuszną mają często podwyższone poziomy cholesterolu frakcji LDL ("zły" cholesterol), a obniżone frakcji HDL ("dobry cholesterol"), wysokie stężenia trójglicerydów i wzmożoną skłonność krwi do krzepnięcia. Wszystko to sprzyja rozwojowi miażdżycy naczyń krwionośnych. Z otyłością brzuszną związane są też podwyższone poziomy cukru we krwi, co w konsekwencji grozi rozwojem cukrzycy typu 2.

Czynniki przyczyniające się do gromadzenia tłuszczu wewnątrz jamy brzusznej:

  • stres,
  • palenie papierosów,
  • alkohol,
  • dieta obfitująca w tłuszcze nasycone i sól kuchenną.

Stwierdzono, że osoby z otyłością brzuszną mają speyficzne problemy psychiczne. Dość często mają problemy z przystosowaniem się do otoczenia. Wywołuje to reakcje stresowe, brak kontroli zachowań. Podobnie jak w przypadku stresu występowanie tego typu otyłości u palaczy tłumaczy się podwyższonym stężeniem kortyzolu, bowiem nikotyna stymuluje jego wydzielanie. Wykazano, że stężenie kortyzolu w surowicy jest znamiennie wyższe u palaczy. Również dieta zawierająca dużo mięsa i tłuszczu, a mało warzyw i owoców, jak również nadużywanie alkoholu, sprzyjają gromadzeniu się brzusznej tkanki tłuszczowej.